Skrzypce – osobliwości tworu doskonałego - film dokumentalny
Zdjęcie - aktu2-609949f603a0e5.73094713.jpeg
Data publikacji / 2021-04-28

Zapraszamy do obejrzenia filmu w polskiej wersji językowej na stronie www.o-nauce.pl, bezpośrednio pod linkiem TUTAJ

 

"Lutnictwo to bardzo osobliwa dziedzina sztuki. Instrumenty wykonane ręką artysty mają w sobie Coś Więcej, co rozumieją, co wyczuwają muzycy, a my zwykli ludzie, odkrywamy czasami, patrząc na Nie, czy wsłuchując się w Nie podczas koncertów. Skrzypce - poza tym - mają jeszcze coś głębiej specyficznego. Istnieją bowiem Takie, które sięgnęły doskonałości brzmienia, są niepowtarzalne i nie udaje się stworzyć innych, o identycznym do Nich tonie, wyglądzie, oraz które równocześnie, odpowiadają piękną muzyką w rękach skrzypka tak od razu i wprost. Istnieje więc Stradivarius - wzorzec doskonałości Skrzypiec, a lutnicy, od setek lat, dorównują jedynie osobliwości "Stradivariusa".

Skrzypce więc, to twór doskonały. To rzeźba, to wiedza - ta naukowa i ta tajemna - to intuicja intelektualna, to wypełnianie duchem materii i chyba coś jeszcze... co wspólnie odkrywamy, słuchając grania skrzypiec." -  Janusz Sidor

Scenariusz i reżyseria: Janusz Sidor
Zdjęcia: Mirosław Basaj
Dźwięk: Maciej Woronowicz
Montaż: Mateusz Rogala
Producent: Alina Mackiewicz
Tłumacz: Waldemar Łyś
Produkcja: SIDMA Alina Mackiewicz 
Rok produkcji: 2011

W filmie występują: Andrzej Wituski - Dyrektor Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego, prof. Andrzej Łapa - prorektor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, Tadeusz Słodyczka - lutnik, Benedykt Niewczyk - lutnik, członkowie jury 12. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego w 2011 roku: Roger Hargrave - przewodniczący jury, Roman Lasocki, Patrick Robin, Wojciech Łukasz, Jan Spidlen, Joseph Grubaugh.