
Jury 15. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego
- Frank Ravatin – Przewodniczący
- Krzysztof Krupa
- Antoine Nedelec
- Ji Hwan Park
- Agata Szymczewska
- Noémie Viaud
- Soyoung Yoon
_______________________________
Frank Ravatin – Przewodniczący Jury
Urodzony w 1962 roku w Lyonie we Francji Ravatin jest wybitnym lutnikiem o niezwykłej karierze trwającej dziesięciolecia. W latach 1981-1985 studiował w Cremonie pod kierunkiem Maestro Giorgio Scolariego. Następnie w latach 1985-1991 pracował w warsztacie Jacquesa Camurata w Paryżu, po czym założył własny warsztat w Le Mans.
Ravatin ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia w międzynarodowych konkursach. W 1994 roku zdobył srebrny medal za wiolonczelę na konkursie STRAD w Manchesterze i zdobył złote medale za altówkę i wiolonczelę na konkursie VSA w San Francisco. Kolejne sukcesy odniósł w 1996 roku, zdobywając złoty medal za wiolonczelę na konkursie STRAD w Manchesterze, a także srebrny medal za skrzypce i złote medale za altówkę, wiolonczelę i kwartet na konkursie VSA w Albuquerque. W 1998 roku zdobył kolejne wyróżnienia, w tym złoto za skrzypce, wiolonczelę i kwartet oraz srebro za altówkę na konkursie VSA w Salt Lake City.
W uznaniu za wzorową pracę został wyróżniony przez Violin Society of America tytułem Hors Concours. Wiedza Ravatina została również doceniona licznymi nagrodami w różnych konkursach w takich miastach jak Paryż i Mirecourt. Ravatin jest uznanym jurorem na najważniejszych konkursach, takich jak VSA (trzykrotnie), w Paryżu, Pekinie, Cremonie, Manchesterze i Mittenwaldzie (dwukrotnie).
_______________________________
Krzysztof Krupa
Krzysztof Krupa urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Sztukę lutnictwa poznawał od najmłodszych lat, stawiając pierwsze kroki w pracowni swojego ojca, Antoniego, jednocześnie ucząc się gry na skrzypcach. Edukację w tym kierunku rozpoczął w Liceum Muzycznym w Poznaniu, a następnie kontynuował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 2003 roku. Swoje umiejętności doskonalił także na międzynarodowych warsztatach lutniczych w Oberlinie (USA).
Po ukończeniu studiów rozpoczął działalność lutniczą w Poznaniu. Wraz z ojcem Antonim oraz bratem Marcinem prowadzi pracownię, w której tworzy skrzypce, altówki, wiolonczele oraz instrumenty historyczne. Zajmuje się również ich konserwacją i korektą. Od 2003 roku jest nauczycielem lutnictwa w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia, a od 2024 roku wykłada także w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego.
Jest aktywnym członkiem środowiska lutniczego. Od 1999 roku należy do Związku Polskich Artystów Lutników, gdzie pełnił funkcję członka komisji kwalifikacyjnej, a obecnie zasiada w zarządzie. Od 2006 roku jest także członkiem Stowarzyszenia Lutników Amerykańskich (V.S.A.).
Krzysztof Krupa jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów lutniczych. Do jego najważniejszych osiągnięć należą: złoty medal za wiolonczelę w Moskwie (2007), złoty medal za wiolonczelę oraz dwa brązowe za skrzypce i altówkę na konkursie „Eufonia” w Sofii/Brukseli (2009), srebrny medal za wiolonczelę w Cremonie (2012), złoty medal za skrzypce w Nachodzie (2012), złoty medal za altówkę w Pekinie (2013), brązowy medal za altówkę w Cremonie (2015), srebrny medal za skrzypce w Pekinie (2016), srebrny medal za skrzypce w Poznaniu (2016), złoty medal za wiolonczelę w Pekinie (2019), dwa srebrne medale i dwa wyróżnienia za kwartet w Anaheim (2022).
_______________________________
Antoine Nedelec
Absolwent Violin Making School of America (Amerykańskiej Szkoły Lutniczej). Swoje rzemiosło doskonalił w pracowni Peter Prier & Sons podczas studiów, a po ukończeniu nauki w 2002 roku współpracował z J & A Beare. W 2005 roku otworzył własną pracownię. Od 2012 roku jest członkiem American Federation of Violin and Bow Makers (Amerykańskiej Federacji Lutników i Twórców Smyczków).
Jako oddany pedagog regularnie wykłada na Oberlin Violin Makers Workshop (Warsztatach Lutniczych w Oberlin). W latach 2016 i 2017, wraz ze swoim kolegą Jeffem Phillipsem, prowadził warsztaty poświęcone budowaniu kopii skrzypiec Stradivariusa „Jackson”.
Jest laureatem licznych nagród w konkursach organizowanych przez Violin Society of America (Amerykańskie Towarzystwo Lutnicze), w tym srebrnego medalu za wiolonczelę i złotego medalu za altówkę. W 2018 roku został zaproszony do jury konkursu VSA.
Obecnie pełni funkcję dyrektora Chicago School of Violin Making (Chicagowskiej Szkoły Lutniczej), gdzie inspiruje kolejne pokolenie lutników.
_______________________________
Ji Hwan Park
Ji Hwan Park, urodzony w 1982 roku w Daejeon w Korei Południowej, rozpoczął swoją karierę lutniczą w 2005 roku w Międzynarodowej Szkole Lutniczej Stradivariego w Cremonie. Przez pięć lat kształcił się pod okiem Maestro Liutaio Massimo Negroniego, doskonaląc swoje rzemiosło. Po uzyskaniu dyplomu pogłębiał swoją wiedzę i umiejętności w zakresie lutnictwa oraz nabył doświadczenia w naprawie instrumentów pod kierunkiem Sung Hyun Parka i Michele Dobnera. W 2015 roku otworzył własną pracownię w Cremonie we Włoszech.
Laureat najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów lutniczych, w tym złotego i srebrnego medalu za skrzypce na Konkursie Wieniawskiego w Poznaniu (2016), srebrnego medalu za altówkę na Konkursie w Mittenwaldzie (2018) oraz brązowego medalu za skrzypce i srebrnego medalu za wiolonczelę na Triennale w Cremonie (2018).
Na jego instrumentach grają zarówno zawodowi muzycy, jak i amatorzy oraz studenci na całym świecie.
_______________________________
Agata Szymczewska
Agata Szymczewska, laureatka 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu i Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. u Wandy Wiłkomirskiej, Kai Danczowskiej, Konstantego Andrzeja Kulki, Anne-Sophie Mutter i Maxima Vengerova.
Zwycięstwo w Konkursie Wieniawskiego otworzyło jej drzwi do światowych scen – występowała m.in. w Carnegie Hall, Wigmore Hall, Musikverein i Concertgebouw, grając pod batutą takich dyrygentów jak Seiji Ozawa, Sir Neville Marriner, Riccardo Muti, Krzysztof Penderecki czy Maxim Vengerov.
Ma na koncie 19 albumów nagranych dla wytwórni takich jak Deutsche Grammophon, Decca, Sony i Hyperion. Jej nagrania zdobyły liczne nagrody, w tym OPUS KLASSIK, Diapason d’Or i cztery Fryderyki. Jest laureatką m.in. Paszportu Polityki (2006), London Music Masters (2009) i Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2022).
Szymczewska jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i ZPSM nr 1 w Warszawie, prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą. Od 2014 roku jest prymariuszką Karol Szymanowski Quartet, a od czerwca 2023 – prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
_______________________________
Noémie Viaud
Noémie Viaud jest wielokrotnie nagradzaną lutniczką działającą w Kopenhadze w Danii. Od 26 lat z pasją tworzy skrzypce, altówki i wiolonczele. Nieustannie fascynuje ją poszukiwanie osobistego, idealnego brzmienia – ciepłego, potężnego, pełnego alikwotów, precyzyjnego w projekcji, zrównoważonego i inspirującego. Instrumenty jej autorstwa regularnie zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach i znajdują uznanie w rękach wielu cenionych muzyków.
Miłość do muzyki towarzyszy Noémie od dzieciństwa, a lutnictwo odkryła w wieku 7 lat, kiedy zaczęła grać na skrzypcach. Już wtedy wiedziała, że to jej powołanie. W wieku 14 lat została przyjęta do renomowanej francuskiej szkoły lutniczej w Mirecourt, gdzie przez pięć lat uczyła się sztuki tworzenia i renowacji instrumentów. Po uzyskaniu dyplomu zdobywała doświadczenie w pracowniach takich mistrzów jak Olivier Pérot (Montreal, Kanada), The Sound Post (Toronto, Kanada), Urs Wenk Wolff (Oslo, Norwegia) i Jens Stenz (Aarhus, Dania). W 2014 roku założyła własną pracownię.
Noémie chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z innymi lutnikami, regularnie uczestnicząc w warsztatach, wystawach i konferencjach lutniczych na całym świecie.
_______________________________
Soyoung Yoon
Laureatka najważniejszych konkursów skrzypcowych, odniosła sukcesy w takich wydarzeniach jak konkursy w Indianapolis, Królowej Elżbiety, Czajkowskiego, Menuhina, Wieniawskiego, Ojstracha i Tibora Vargi. Ostatnio zdobyła pierwszą nagrodę w Tokyo Classic Violin Competition 2024. Znana ze swojej zdyscyplinowanej sztuki wykonawczej, zyskała wysokie uznanie krytyków – Gramophone określił jej występy jako „precyzyjne”, a The Guardian jako „wyrafinowane”.
Współpracowała z wybitnymi dyrygentami i muzykami, takimi jak Krzysztof Penderecki, Ivor Bolton, Maxim Vengerov, Eiji Oue, Sascha Goetzel, Yi-Chen Lin oraz Michał Nesterowicz, ukazując swoje mistrzostwo muzyczne. Jej międzynarodowa kariera nieustannie się rozwija – gra z czołowymi orkiestrami na świecie. Często występuje z Korean Chamber Orchestra oraz koncertuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Jej występy kameralne odbywają się w prestiżowych salach, takich jak Wigmore Hall w Londynie, Auditorio Nacional w Madrycie i Tonhalle w Zurychu. Soyoung angażuje się także poza estradą – pełniła rolę jurorki w prestiżowych konkursach, takich jak Menuhin w Richmond, Princess Ann w Trondheim oraz Praska Wiosna. Obecnie poszerza swoją działalność o nową inicjatywę „Play and Conduct” („Graj i dyryguj") – w tej nowej roli udowadnia różnorodność i elastyczność swojego talentu, a także umiejętność przywództwa.
Kształciła się na Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Korei Południowej, na Uniwersytecie Muzyki i Tańca w Kolonii pod kierunkiem Zakhara Brona oraz na Uniwersytecie Sztuk w Zurychu. Na co dzień mieszka w Barcelonie i w Seulu. Grając na skrzypcach J. B. Guadagniniego z 1773 roku (ex-Bückeburg), nieustannie zachwyca publiczność na całym świecie.