
Do 15. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego zgłoszono 85 instrumentów wykonanych przez lutników z 18 krajów.
Do stolicy Wielkopolski anonimowo trafią skrzypce z czterech regionów świata – z Europy, Ameryki Północnej, Azji Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu. Najliczniejszą reprezentację stanowią lutnicy z Polski, Chin i Korei Południowej. Po raz pierwszy w historii Konkursu pojawią się skrzypce z Estonii i Iranu.
Jury oceni instrumenty zbudowane przez lutników reprezentujących takie kraje jak: Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chiny (oraz Hong Kong), Czechy, Estonia, Francja, Iran, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Macedonia, Meksyk, Niemcy, Polska, Słowenia i Włochy.
Nazwiska lutników i oznaczenia instrumentów (tzw. godła) poznamy dopiero po ogłoszeniu wyników.
Najlepsi lutnicy otrzymają nagrody finansowe: zwycięzca – 18 000 euro, laureat drugiego miejsca – 6 000 euro, a trzeciego – 4 000 euro (brutto). Oprócz nagród regulaminowych przyznane zostaną nagrody specjalne.
Instrument, który zdobędzie najwyższą ocenę Jury, trafi do Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytucje i osoby prywatne mogą zgłaszać dodatkowe nagrody pieniężne i rzeczowe do 9 maja br.
Od 1957 roku Konkurs odbywa się w Poznaniu co pięć lat. Jest to najstarsze i jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu w świecie lutnictwa.
